The Vespa GT Navy 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 14.00 HP (10.2 kW, 12.00 Nm (1.2 kgf-m or 8.9 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a critical aspect. The Vespa GT Navy 125 is equipped with a 9.50 litres (2,50 gallons) fuel tank, providing optimal range during your journeys.
Proper upkeep is necessary for maintaining your Vespa GT Navy 125 in top condition. Essential service parts involve sprockets. Using quality components, your GT Navy 125 will sustain great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Vespa GT Navy 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 14.00 HP (10.2 kW |
| Torque: | 12.00 Nm (1.2 kgf-m or 8.9 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.50 litres (2,50 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 144.0 kg (315,91 pounds) |
| Length: | 1940 mm (76,02 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |