The Harley Davidson FXDL Dyna Low Rider is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For daily commuting, the fuel system is an essential factor. The Harley Davidson FXDL Dyna Low Rider features a 18.50 litres (4,87 gallons) fuel tank, delivering good range for your rides.
Proper upkeep is important for maintaining your Harley Davidson FXDL Dyna Low Rider in peak form. Popular maintenance parts involve oil filters. Through proper maintenance, your FXDL Dyna Low Rider will continue to deliver great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson FXDL Dyna Low Rider Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 57H and the Rear Tyre size is 150/80 - B16 71H so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 106.00 Nm (10,75 kgf-m or 77,81 ft.lbs) @ 2900 RPM |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.50 litres (4,87 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 300.0 kg (658,09 pounds) |
| Length: | 2330 mm (91,24 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |