The Jawa 812 Millennium is a 2 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.00 HP (7,26 kW)) @ 8700 RPM, 9.50 Nm (1,00 kgf-m or 6,97 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is important for maintaining your Jawa 812 Millennium in top condition. Common service items involve clutch plates. Through proper maintenance, your 812 Millennium can maintain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 10.00 HP (7,26 kW)) @ 8700 RPM |
| Torque: | 9.50 Nm (1,00 kgf-m or 6,97 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 122.0 kg (267,66 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |