The BMW K1200S is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1157.00 ccm (70,25 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 167.00 HP (121,29 kW)) @ 10250 RPM, 130.00 Nm (13,23 kgf-m or 95,42 ft.lbs) @ 8250 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is a key consideration. The BMW K1200S is fitted with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel control system, giving efficient range on the road.
Routine service is necessary for maintaining your BMW K1200S in top condition. Essential service parts comprise oil filters. Through proper maintenance, your K1200S will sustain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for BMW K1200S Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1157.00 ccm (70,25 cubic inches) |
| Power: | 167.00 HP (121,29 kW)) @ 10250 RPM |
| Torque: | 130.00 Nm (13,23 kgf-m or 95,42 ft.lbs) @ 8250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 227.0 kg (497,90 pounds) |
| Length: | 2182 mm (85,47 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |