The PGO Ligero 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.08 HP (2,19 kW)) @ 6500 RPM, 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 6250 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is a critical aspect. The PGO Ligero 50 is equipped with a 6.70 litres (1,76 gallons) fuel tank, giving excellent efficiency for your adventures.
Proper upkeep is crucial for ensuring your PGO Ligero 50 operating reliably. Popular maintenance parts include spark plugs. Using quality components, your Ligero 50 can keep delivering excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for PGO Ligero 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.08 HP (2,19 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.70 litres (1,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1710 mm (66,96 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |