The Highland DirtTrac 950 is a 4 stroke, Trial bike with a Liquid cooled 950.00 ccm (57,68 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 85.00 HP (61,69 kW)) @ 6000 RPM, 104.00 Nm (10,55 kgf-m or 76,32 ft.lbs) @ 4000 RPM and a top speed of 200.0 km/h (123,68 mph)
When riding, the fuel system is an important consideration. The Highland DirtTrac 950 comes with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel management system, providing good range on the road.
Routine service is key for keeping your Highland DirtTrac 950 performing at its best. Common service items comprise spark plugs. With the right parts, your DirtTrac 950 will keep providing strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Highland DirtTrac 950 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 160/60 - 17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 950.00 ccm (57,68 cubic inches) |
| Power: | 85.00 HP (61,69 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 104.00 Nm (10,55 kgf-m or 76,32 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 200.0 km/h (123,68 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Trial |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 129.0 kg (282,98 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. Beringer six piston caliper |
| Rear Brakes: | Single disc. Brembo caliper |