The Ducati SS 750 Super Sport is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 748.00 ccm (45,41 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 64.00 HP (46,47 kW)) @ 8500 RPM, 63.00 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 205.0 km/h (126,76 mph)
When out on the road, the fuel capacity is a key aspect. The Ducati SS 750 Super Sport includes a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, delivering good range for your rides.
Regular maintenance is key for maintaining your Ducati SS 750 Super Sport in peak form. Essential service parts consist of spark plugs. Through proper maintenance, your SS 750 Super Sport will sustain strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | 64.00 HP (46,47 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 63.00 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 205.0 km/h (126,76 mph) |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 183.0 kg (401,38 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |