The Honda VFR 400 NC 30 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 399.00 ccm (24,23 cubic inches) V4 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 59.00 HP (42,88 kW)) @ 12500 RPM, 39.00 Nm (3,98 kgf-m or 28,66 ft.lbs) @ 10000 RPM and a top speed of 208.0 km/h (128,55 mph)
During extended trips, the fuel system is an essential consideration. The Honda VFR 400 NC 30 features a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel injection system, ensuring optimal efficiency for your rides.
Scheduled maintenance is key to keep your Honda VFR 400 NC 30 in peak form. Common service items consist of batteries. With the right parts, your VFR 400 NC 30 can maintain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Honda VFR 400 NC 30 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - 17 and the Rear Tyre size is 150/60 - 18 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24,23 cubic inches) |
| Power: | 59.00 HP (42,88 kW)) @ 12500 RPM |
| Torque: | 39.00 Nm (3,98 kgf-m or 28,66 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 208.0 km/h (128,55 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 182.0 kg (399,19 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. dual with four piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. single dual piston calipers |