The Suzuki Van Van 200 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 199.00 ccm (12,08 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 16.09 HP (11.7 kW, 15.00 Nm (1.5 kgf-m or 11.1 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is a key feature. The Suzuki Van Van 200 is equipped with a 7.50 litres (1,97 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel management system, providing optimal performance for your rides.
Routine service is vital for maintaining your Suzuki Van Van 200 operating reliably. Popular maintenance parts involve spark plugs. With regular servicing, your Van Van 200 will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 199.00 ccm (12,08 cubic inches) |
| Power: | 16.09 HP (11.7 kW |
| Torque: | 15.00 Nm (1.5 kgf-m or 11.1 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.50 litres (1,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 118.0 kg (258,80 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |