The Honda CBF 600 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 599.30 ccm (36,39 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 76.43 HP (55,52 kW)) @ 10500 RPM, 59.00 Nm (5,97 kgf-m or 43,28 ft.lbs) @ 8250 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an important consideration. The Honda CBF 600 comes with a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel delivery system, ensuring reliable range on the road.
Preventative care is important to keep your Honda CBF 600 in top condition. Popular maintenance parts include batteries. Using quality components, your CBF 600 can maintain dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Honda CBF 600 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.30 ccm (36,39 cubic inches) |
| Power: | 76.43 HP (55,52 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 59.00 Nm (5,97 kgf-m or 43,28 ft.lbs) @ 8250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 213.0 kg (467,25 pounds) |
| Length: | 2160 mm (84,58 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |