The Bimota DB6 Borsalino is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 1079.00 ccm (65,51 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 95.00 HP (68,95 kW)) @ 7500 RPM, 105.00 Nm (10,65 kgf-m or 77,01 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an important aspect. The Bimota DB6 Borsalino is fitted with a fuel tank and features a Desmodromic valve control fuel delivery system, providing good range during your journeys.
Preventative care is vital to maintain your Bimota DB6 Borsalino performing at its best. Essential service parts include air filters. Through proper maintenance, your DB6 Borsalino will sustain great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Bimota DB6 Borsalino Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1079.00 ccm (65,51 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (68,95 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 105.00 Nm (10,65 kgf-m or 77,01 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |