The Honda Today is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 61.00 ccm (3,70 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.75 HP (2,69 kW)) @ 8000 RPM, 3.60 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a critical aspect. The Honda Today includes a 5.00 litres (1,31 gallons) fuel tank, giving reliable performance during your journeys.
Regular maintenance is necessary for ensuring your Honda Today in peak form. Popular maintenance parts consist of oil filters. By using genuine parts, your Today will keep providing strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 61.00 ccm (3,70 cubic inches) |
| Power: | 3.75 HP (2,69 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 3.60 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.00 litres (1,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 71.0 kg (155,72 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |