The Yamaha XJ 400 Seca is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 398.00 ccm (24,17 cubic inches) Four cylinder boxer type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 45.00 HP (32,64 kW)) @ 10000 RPM, 33.90 Nm (3,48 kgf-m or 24,88 ft.lbs) @ 8000 RPM and a top speed of 162.5 km/h (100,50 mph)
During extended trips, the fuel capacity is a critical aspect. The Yamaha XJ 400 Seca is fitted with a fuel tank and uses a DOHC fuel control system, offering good range for your rides.
Scheduled maintenance is key for ensuring your Yamaha XJ 400 Seca performing at its best. Regular replacement items include clutch plates. With regular servicing, your XJ 400 Seca will keep providing strong performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Four cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 398.00 ccm (24,17 cubic inches) |
| Power: | 45.00 HP (32,64 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 33.90 Nm (3,48 kgf-m or 24,88 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 162.5 km/h (100,50 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1981 |
| Weight: | 176.0 kg (386,06 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. 1 Piston Caliper |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |