The Honda Deauville is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 680.00 ccm (41,28 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 64.77 HP (47,06 kW)) @ 8000 RPM, 66.20 Nm (6,77 kgf-m or 48,56 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a key consideration. The Honda Deauville comes with a 19.70 litres (5,17 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel delivery system, offering efficient performance for your adventures.
Preventative care is necessary for maintaining your Honda Deauville performing at its best. Common service items involve oil filters. Through proper maintenance, your Deauville can keep delivering dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are searching for Honda Deauville Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 150/70 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 680.00 ccm (41,28 cubic inches) |
| Power: | 64.77 HP (47,06 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 66.20 Nm (6,77 kgf-m or 48,56 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.70 litres (5,17 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 236.0 kg (517,70 pounds) |
| Length: | 2218 mm (86,86 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |