The Malaguti Ciak150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 10.72 HP (7,76 kW)) @ 7250 RPM, 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 7250 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an essential factor. The Malaguti Ciak150 is equipped with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank, delivering consistent performance for your rides.
Routine service is important to maintain your Malaguti Ciak150 operating reliably. Frequently replaced components include drive chains. With regular servicing, your Ciak150 will continue to deliver great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Malaguti Ciak150 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 3/80 - 16 and the Rear Tyre size is 100/80 - 16 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 10.72 HP (7,76 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 7250 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 114.0 kg (250,04 pounds) |
| Length: | 1870 mm (73,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |