The Aprilia Scarabeo 200 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 180.80 ccm (10,97 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 19.00 HP (13,83 kW)) @ 9250 RPM, 17.00 Nm (1,69 kgf-m or 12,44 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is a critical aspect. The Aprilia Scarabeo 200 includes a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel management system, providing excellent range on the road.
Routine service is crucial for maintaining your Aprilia Scarabeo 200 in peak form. Common service items consist of spark plugs. Through proper maintenance, your Scarabeo 200 will keep providing great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Aprilia Scarabeo 200 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - 16 and the Rear Tyre size is 120/80 - 16 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 180.80 ccm (10,97 cubic inches) |
| Power: | 19.00 HP (13,83 kW)) @ 9250 RPM |
| Torque: | 17.00 Nm (1,69 kgf-m or 12,44 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 154.0 kg (337,80 pounds) |
| Length: | 2040 mm (79,90 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |