The Vespa GT 200 is a 4 stroke, Scooter bike with a 198.00 ccm (12,02 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 20.00 HP (14,53 kW)) @ 9500 RPM, 16.50 Nm (1,69 kgf-m or 12,14 ft.lbs) @ 6750 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an important aspect. The Vespa GT 200 features a 9.50 litres (2,50 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel injection system, providing excellent mileage for your adventures.
Scheduled maintenance is necessary for ensuring your Vespa GT 200 operating reliably. Frequently replaced components comprise sprockets. With regular servicing, your GT 200 will keep providing excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 198.00 ccm (12,02 cubic inches) |
| Power: | 20.00 HP (14,53 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 16.50 Nm (1,69 kgf-m or 12,14 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.50 litres (2,50 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 140.0 kg (307,06 pounds) |
| Length: | 1940 mm (76,02 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |