The Vespa ET4 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.02 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 16.09 HP (11,64 kW)) @ 8800 RPM and a top speed of 95.0 km/h (58,71 mph)
During extended trips, the fuel capacity is an important consideration. The Vespa ET4 125 comes with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel injection system, ensuring excellent performance for your rides.
Routine service is key for keeping your Vespa ET4 125 performing at its best. Regular replacement items comprise drive chains. With regular servicing, your ET4 125 will continue to deliver excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Vespa ET4 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 10 and the Rear Tyre size is 120/70 - 10 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.02 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 16.09 HP (11,64 kW)) @ 8800 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 95.0 km/h (58,71 mph) |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 104.0 kg (228,15 pounds) |
| Length: | 1760 mm (68,95 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |