The Buell Lightning Super TT XB12STT is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 1202.88 ccm (73,03 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 103.00 HP (74,82 kW)) @ 6800 RPM, 113.90 Nm (11,54 kgf-m or 83,58 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a critical consideration. The Buell Lightning Super TT XB12STT features a 16.65 litres (4,38 gallons) fuel tank and features a OHV fuel delivery system, delivering efficient range during your journeys.
Regular maintenance is vital for keeping your Buell Lightning Super TT XB12STT operating reliably. Frequently replaced components involve drive chains. With the right parts, your Lightning Super TT XB12STT will keep providing reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Buell Lightning Super TT XB12STT Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1202.88 ccm (73,03 cubic inches) |
| Power: | 103.00 HP (74,82 kW)) @ 6800 RPM |
| Torque: | 113.90 Nm (11,54 kgf-m or 83,58 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.65 litres (4,38 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 181.4 kg (398,00 pounds) |
| Length: | 2080 mm (81,49 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |