The Tank Sports Urban Classic 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.00 HP (1.5 kW and a top speed of 48.3 km/h (29,85 mph)
For weekend adventures, the fuel system is an important factor. The Tank Sports Urban Classic 50 is equipped with a 3.78 litres (1,00 gallons) fuel tank, providing consistent mileage during your journeys.
Proper upkeep is vital for keeping your Tank Sports Urban Classic 50 performing at its best. Popular maintenance parts consist of oil filters. With regular servicing, your Urban Classic 50 can keep delivering excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Tank Sports Urban Classic 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 10 and the Rear Tyre size is 3.00 - 10 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 2.00 HP (1.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 48.3 km/h (29,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.78 litres (1,00 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 74.8 kg (164,18 pounds) |
| Length: | 1626 mm (63,68 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |