The Moto Guzzi Griso 8V Special Edition is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 110.00 HP (79,90 kW)) @ 7500 RPM, 108.00 Nm (10,95 kgf-m or 79,30 ft.lbs) @ 6400 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a key consideration. The Moto Guzzi Griso 8V Special Edition features a 16.70 litres (4,39 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel delivery system, offering optimal fuel economy for your adventures.
Proper upkeep is essential to keep your Moto Guzzi Griso 8V Special Edition operating reliably. Popular maintenance parts comprise drive chains. With regular servicing, your Griso 8V Special Edition will keep providing strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi Griso 8V Special Edition Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 110.00 HP (79,90 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 108.00 Nm (10,95 kgf-m or 79,30 ft.lbs) @ 6400 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.70 litres (4,39 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 222.0 kg (486,95 pounds) |
| Length: | 2260 mm (88,56 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Perforated wave discs and 4 opposed piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. Floating caliper fitted with 2 parallel pistons |