The Harley Davidson FXSTSSE Screamin Eagle Softail Springer is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When out on the road, the fuel system is an essential consideration. The Harley Davidson FXSTSSE Screamin Eagle Softail Springer includes a 18.90 litres (4,97 gallons) fuel tank, ensuring efficient fuel economy on the road.
Proper upkeep is vital to maintain your Harley Davidson FXSTSSE Screamin Eagle Softail Springer in top condition. Common service items involve drive chains. By using genuine parts, your FXSTSSE Screamin Eagle Softail Springer can keep delivering great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson FXSTSSE Screamin Eagle Softail Springer Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 21 and the Rear Tyre size is 150/80 - 18 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 123.39 Nm (12,54 kgf-m or 90,55 ft.lbs) @ 3125 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.90 litres (4,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 325.0 kg (712,92 pounds) |
| Length: | 2400 mm (94,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |