The Harley Davidson FLHXI Street Glide is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the fuel system is a key aspect. The Harley Davidson FLHXI Street Glide is equipped with a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel delivery system, providing good efficiency during your journeys.
Scheduled maintenance is important to keep your Harley Davidson FLHXI Street Glide operating reliably. Popular maintenance parts consist of oil filters. By using genuine parts, your FLHXI Street Glide will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLHXI Street Glide Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is MT90 - B16 and the Rear Tyre size is MU85 - B16 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 116.61 Nm (11,84 kgf-m or 85,57 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 337.9 kg (741,28 pounds) |
| Length: | 2400 mm (94,03 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |