The Ducati Monster 1000 DARK ie is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 992.00 ccm (60,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 84.00 HP (60,99 kW)) @ 8000 RPM, 84.00 Nm (8,56 kgf-m or 61,69 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an important aspect. The Ducati Monster 1000 DARK ie includes a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and features a Desmodromic valve control fuel delivery system, giving optimal efficiency on the road.
Scheduled maintenance is important for maintaining your Ducati Monster 1000 DARK ie performing at its best. Frequently replaced components consist of fuel filters. With regular servicing, your Monster 1000 DARK ie can keep delivering excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Ducati Monster 1000 DARK ie Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/60 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60,23 cubic inches) |
| Power: | 84.00 HP (60,99 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 84.00 Nm (8,56 kgf-m or 61,69 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 189.0 kg (414,62 pounds) |
| Length: | 2108 mm (82,59 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |