The BMW F 650 CS Scarver is a 4 stroke, Allround bike with a Liquid cooled 652.00 ccm (39,59 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 50.00 HP (36,32 kW)) @ 6800 RPM, 62.00 Nm (6,27 kgf-m or 45,47 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is an essential consideration. The BMW F 650 CS Scarver is equipped with a 17.30 litres (4,55 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel control system, offering efficient mileage for your rides.
Regular maintenance is important to maintain your BMW F 650 CS Scarver performing at its best. Popular maintenance parts involve spark plugs. By using genuine parts, your F 650 CS Scarver will keep providing dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for BMW F 650 CS Scarver Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 652.00 ccm (39,59 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36,32 kW)) @ 6800 RPM |
| Torque: | 62.00 Nm (6,27 kgf-m or 45,47 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.30 litres (4,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 187.0 kg (410,24 pounds) |
| Length: | 2142 mm (83,88 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |