The Honda VFR800 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 782.00 ccm (47,48 cubic inches) V4 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 107.00 HP (77,71 kW)) @ 10500 RPM, 80.00 Nm (8,16 kgf-m or 58,71 ft.lbs) @ 8750 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an important aspect. The Honda VFR800 comes with a 22.00 litres (5,78 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel delivery system, providing optimal performance for your rides.
Scheduled maintenance is necessary for ensuring your Honda VFR800 operating reliably. Popular maintenance parts comprise fuel filters. With the right parts, your VFR800 can maintain dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Honda VFR800 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 782.00 ccm (47,48 cubic inches) |
| Power: | 107.00 HP (77,71 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 80.00 Nm (8,16 kgf-m or 58,71 ft.lbs) @ 8750 RPM |
| Compression: | 11.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.00 litres (5,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 218.0 kg (478,20 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |