The Honda VFR is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 782.00 ccm (47,48 cubic inches) V4, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 107.28 HP (77,91 kW)) @ 10500 RPM, 80.00 Nm (8,16 kgf-m or 58,71 ft.lbs) @ 8750 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an essential aspect. The Honda VFR features a 22.00 litres (5,78 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel control system, delivering excellent range on the road.
Regular maintenance is necessary for keeping your Honda VFR in peak form. Frequently replaced components consist of spark plugs. With the right parts, your VFR can maintain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Honda VFR Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 782.00 ccm (47,48 cubic inches) |
| Power: | 107.28 HP (77,91 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 80.00 Nm (8,16 kgf-m or 58,71 ft.lbs) @ 8750 RPM |
| Compression: | 11.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.00 litres (5,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 213.0 kg (467,25 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |