The Honda CMX 450 Rebel is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 447.00 ccm (27,14 cubic inches) Twin, 3 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 38.00 HP (27,56 kW)) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a critical feature. The Honda CMX 450 Rebel features a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel control system, delivering consistent efficiency for your adventures.
Proper upkeep is essential for ensuring your Honda CMX 450 Rebel in top condition. Essential service parts include drive chains. Using quality components, your CMX 450 Rebel will sustain strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Honda CMX 450 Rebel Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 18 56S tubeless and the Rear Tyre size is 140/90 - 18 70S tubeless so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 447.00 ccm (27,14 cubic inches) |
| Power: | 38.00 HP (27,56 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 3 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1986 |
| Weight: | 174.0 kg (381,68 pounds) |
| Length: | 2230 mm (87,36 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |