The BMW K 1200 R is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1157.00 ccm (70,25 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 160.92 HP (116,91 kW)) @ 10250 RPM, 127.00 Nm (12,84 kgf-m or 93,23 ft.lbs) @ 8250 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a key aspect. The BMW K 1200 R features a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel management system, offering optimal performance for your adventures.
Routine service is key to maintain your BMW K 1200 R running smoothly. Frequently replaced components comprise batteries. By using genuine parts, your K 1200 R can keep delivering dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are searching for BMW K 1200 R Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1157.00 ccm (70,25 cubic inches) |
| Power: | 160.92 HP (116,91 kW)) @ 10250 RPM |
| Torque: | 127.00 Nm (12,84 kgf-m or 93,23 ft.lbs) @ 8250 RPM |
| Compression: | 13.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 211.0 kg (462,87 pounds) |
| Length: | 2228 mm (87,26 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Optional ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. Optional ABS |