The Hartford VR200X is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 197.00 ccm (11,96 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 19.17 HP (13,93 kW)) @ 7500 RPM, 10.90 Nm (1,09 kgf-m or 7,96 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a key factor. The Hartford VR200X features a fuel tank and uses a OHV fuel management system, delivering consistent mileage on the road.
Scheduled maintenance is important for maintaining your Hartford VR200X in peak form. Regular replacement items comprise brake pads. With regular servicing, your VR200X will continue to deliver strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Hartford VR200X Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - 17 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 197.00 ccm (11,96 cubic inches) |
| Power: | 19.17 HP (13,93 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 10.90 Nm (1,09 kgf-m or 7,96 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 139.0 kg (304,87 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |