The Harley Davidson FLHRS Road King Custom is a 4 stroke, Touring bike with a Air cooled 96.00 ccm (5,83 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For longer journeys, the gas tank is a critical aspect. The Harley Davidson FLHRS Road King Custom includes a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel management system, delivering good efficiency for your rides.
Scheduled maintenance is key for keeping your Harley Davidson FLHRS Road King Custom running smoothly. Common service items comprise clutch plates. Through proper maintenance, your FLHRS Road King Custom will continue to deliver reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 96.00 ccm (5,83 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 125.56 Nm (12,74 kgf-m or 92,14 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 329.3 kg (722,37 pounds) |
| Length: | 2380 mm (93,23 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |