The Yamaha DT50X is a 2 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 49.70 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 2.81 HP (2,09 kW)) @ 6750 RPM, 3.30 Nm (0,30 kgf-m or 2,39 ft.lbs) @ 5250 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is an important factor. The Yamaha DT50X is fitted with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, providing excellent efficiency for your adventures.
Preventative care is important to keep your Yamaha DT50X in top condition. Common service items involve fuel filters. With the right parts, your DT50X can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha DT50X Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 2.81 HP (2,09 kW)) @ 6750 RPM |
| Torque: | 3.30 Nm (0,30 kgf-m or 2,39 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 98.0 kg (215,02 pounds) |
| Length: | 2000 mm (78,31 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |