The MV Agusta F4S is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 749.40 ccm (45,50 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 128.00 HP (92,93 kW)) @ 12480 RPM, 76.60 Nm (7,76 kgf-m or 56,22 ft.lbs) @ 10510 RPM and a top speed of 270.0 km/h (166,96 mph)
For weekend adventures, the fuel capacity is a key aspect. The MV Agusta F4S is fitted with a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank, ensuring optimal range on the road.
Preventative care is crucial for maintaining your MV Agusta F4S running smoothly. Common service items comprise drive chains. With regular servicing, your F4S will keep providing excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for MV Agusta F4S Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/65 - 17 and the Rear Tyre size is 190/55 - 17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 749.40 ccm (45,50 cubic inches) |
| Power: | 128.00 HP (92,93 kW)) @ 12480 RPM |
| Torque: | 76.60 Nm (7,76 kgf-m or 56,22 ft.lbs) @ 10510 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 270.0 km/h (166,96 mph) |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |