The Vespa GTS 250 IE is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 244.00 ccm (14,82 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 21.05 HP (15,32 kW)) @ 8500 RPM, 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 122.0 km/h (75,42 mph)
When riding, the gas tank is a critical aspect. The Vespa GTS 250 IE comes with a 9.20 litres (2,42 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel control system, giving optimal mileage for your adventures.
Preventative care is essential for ensuring your Vespa GTS 250 IE in peak form. Frequently replaced components comprise sprockets. Using quality components, your GTS 250 IE will sustain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are searching for Vespa GTS 250 IE Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14,82 cubic inches) |
| Power: | 21.05 HP (15,32 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 122.0 km/h (75,42 mph) |
| Fuel Capacity: | 9.20 litres (2,42 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1930 mm (75,62 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |