The Yamaha XV 250 Virago is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 248.00 ccm (15,05 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 17.00 HP (12,34 kW)) @ 7000 RPM, 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is essential for maintaining your Yamaha XV 250 Virago operating reliably. Popular maintenance parts comprise oil filters. Using quality components, your XV 250 Virago can keep delivering great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15,05 cubic inches) |
| Power: | 17.00 HP (12,34 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 137.0 kg (300,49 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |