The Kymco Vitality 2T is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.40 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 4.42 HP (3,18 kW)) @ 6500 RPM, 4.90 Nm (0,50 kgf-m or 3,58 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is essential for keeping your Kymco Vitality 2T in top condition. Common service items consist of spark plugs. With regular servicing, your Vitality 2T can maintain dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Kymco Vitality 2T Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.40 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 4.42 HP (3,18 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 4.90 Nm (0,50 kgf-m or 3,58 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 97.0 kg (212,73 pounds) |
| Length: | 1940 mm (76,02 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |