The Malaguti F18 Warrior 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 10.59 HP (7,66 kW)) @ 8000 RPM, 9.80 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an important consideration. The Malaguti F18 Warrior 125 is equipped with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank, offering efficient efficiency for your adventures.
Proper upkeep is important for keeping your Malaguti F18 Warrior 125 running smoothly. Frequently replaced components involve brake pads. With the right parts, your F18 Warrior 125 will continue to deliver great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Malaguti F18 Warrior 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 10.59 HP (7,66 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 9.80 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 118.0 kg (258,80 pounds) |
| Length: | 1870 mm (73,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |