The Triumph Bonneville 50th is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 865.00 ccm (52,52 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 67.05 HP (48,66 kW)) @ 7500 RPM, 69.00 Nm (6,97 kgf-m or 50,65 ft.lbs) @ 5800 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is a key feature. The Triumph Bonneville 50th is fitted with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, giving reliable range for your rides.
Preventative care is important to maintain your Triumph Bonneville 50th running smoothly. Regular replacement items involve drive chains. By using genuine parts, your Bonneville 50th can maintain strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Triumph Bonneville 50th Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/70 - R17 and the Rear Tyre size is 130/80 - R17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 865.00 ccm (52,52 cubic inches) |
| Power: | 67.05 HP (48,66 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 69.00 Nm (6,97 kgf-m or 50,65 ft.lbs) @ 5800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 203.0 kg (445,26 pounds) |
| Length: | 2144 mm (83,98 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |