The Ducati Multistrada 1000 DS is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 992.00 ccm (60,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 67.70 HP (49,15 kW)) @ 9500 RPM, 9.40 Nm (1,00 kgf-m or 6,87 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a critical aspect. The Ducati Multistrada 1000 DS features a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank and utilizes a Desmodromic valve control fuel management system, giving efficient mileage for your adventures.
Regular maintenance is vital to maintain your Ducati Multistrada 1000 DS performing at its best. Common service items comprise drive chains. Using quality components, your Multistrada 1000 DS will keep providing great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Ducati Multistrada 1000 DS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60,23 cubic inches) |
| Power: | 67.70 HP (49,15 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 9.40 Nm (1,00 kgf-m or 6,87 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 196.0 kg (429,94 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |