The Kawasaki KX 85 II Grossrad is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 99.00 ccm (6,01 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 28.83 HP (21.0 kW, 18.40 Nm (1.9 kgf-m or 13.6 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an essential feature. The Kawasaki KX 85 II Grossrad features a 5.50 litres (1,44 gallons) fuel tank and uses a OHV fuel delivery system, giving optimal performance during your journeys.
Preventative care is essential for maintaining your Kawasaki KX 85 II Grossrad performing at its best. Common service items comprise drive chains. Through proper maintenance, your KX 85 II Grossrad can keep delivering dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Kawasaki KX 85 II Grossrad Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 70/100 - M19 and the Rear Tyre size is 70/100 - M19 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 99.00 ccm (6,01 cubic inches) |
| Power: | 28.83 HP (21.0 kW |
| Torque: | 18.40 Nm (1.9 kgf-m or 13.6 ft.lbs |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.50 litres (1,44 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 65.0 kg (142,58 pounds) |
| Length: | 1910 mm (74,82 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |