The Kawasaki VN2000 Classic is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 2053.00 ccm (124,64 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For longer journeys, the fuel system is a key factor. The Kawasaki VN2000 Classic is fitted with a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and is controlled by a OHV fuel injection system, delivering excellent efficiency for your adventures.
Proper upkeep is essential for maintaining your Kawasaki VN2000 Classic performing at its best. Regular replacement items involve air filters. With the right parts, your VN2000 Classic will sustain great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki VN2000 Classic Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 150/80 - 16 and the Rear Tyre size is 200/60 - 16 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 2053.00 ccm (124,64 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 166.00 Nm (16,82 kgf-m or 121,79 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 380.1 kg (833,71 pounds) |
| Length: | 2535 mm (99,30 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |