The DB Motors Pirat Air is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.00 HP (7,96 kW)) @ 13500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a critical feature. The DB Motors Pirat Air features a 4.20 litres (1,10 gallons) fuel tank, giving optimal efficiency during your journeys.
Preventative care is necessary for maintaining your DB Motors Pirat Air running smoothly. Essential service parts consist of oil filters. By using genuine parts, your Pirat Air can keep delivering reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 11.00 HP (7,96 kW)) @ 13500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 14.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.20 litres (1,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 44.0 kg (96,52 pounds) |
| Length: | 1400 mm (54,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Hydr. master cylinder and calliper |
| Rear Brakes: | Single disc. Hydr. master cylinder and caliper |