The Suzuki RF 900 RS2 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 937.00 ccm (56,89 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 126.00 HP (91,54 kW)) @ 10000 RPM, 100.20 Nm (10,15 kgf-m or 73,53 ft.lbs) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is key for ensuring your Suzuki RF 900 RS2 performing at its best. Popular maintenance parts involve batteries. Using quality components, your RF 900 RS2 can maintain dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 937.00 ccm (56,89 cubic inches) |
| Power: | 126.00 HP (91,54 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 100.20 Nm (10,15 kgf-m or 73,53 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 203.0 kg (445,26 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |