The Generic Ideo 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.44 HP (2,49 kW)) @ 7000 RPM, 3.92 Nm (0,40 kgf-m or 2,89 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is an essential consideration. The Generic Ideo 50 features a 4.20 litres (1,10 gallons) fuel tank, giving excellent performance on the road.
Proper upkeep is vital for keeping your Generic Ideo 50 in peak form. Common service items comprise air filters. Using quality components, your Ideo 50 can maintain dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Generic Ideo 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 3.44 HP (2,49 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 3.92 Nm (0,40 kgf-m or 2,89 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.20 litres (1,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1780 mm (69,75 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |