The Honda Pantheon is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 13.54 HP (9,85 kW)) @ 9000 RPM, 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an essential aspect. The Honda Pantheon includes a 9.40 litres (2,47 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel management system, offering efficient mileage for your rides.
Routine service is crucial to maintain your Honda Pantheon running smoothly. Regular replacement items comprise clutch plates. By using genuine parts, your Pantheon can maintain great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 13.54 HP (9,85 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.40 litres (2,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 139.9 kg (306,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |