The Keeway Matrix 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.38 HP (6,77 kW)) @ 7500 RPM, 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 88.0 km/h (54,43 mph)
For daily commuting, the fuel system is an important consideration. The Keeway Matrix 150 is equipped with a 5.20 litres (1,36 gallons) fuel tank, providing excellent performance on the road.
Regular maintenance is necessary for keeping your Keeway Matrix 150 performing at its best. Regular replacement items comprise air filters. With regular servicing, your Matrix 150 can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Keeway Matrix 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 9.38 HP (6,77 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 88.0 km/h (54,43 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.20 litres (1,36 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 106.0 kg (232,53 pounds) |
| Length: | 1830 mm (71,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |