The Aprilia Sportcity 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 244.90 ccm (14,87 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 22.50 HP (16,32 kW)) @ 8000 RPM, 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 6250 RPM and a top speed of 128.0 km/h (79,10 mph)
When riding, the fuel capacity is a key feature. The Aprilia Sportcity 250 includes a 10.50 litres (2,76 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel management system, providing reliable performance for your adventures.
Regular maintenance is necessary for maintaining your Aprilia Sportcity 250 running smoothly. Frequently replaced components comprise oil filters. By using genuine parts, your Sportcity 250 can maintain great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Aprilia Sportcity 250 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 15 and the Rear Tyre size is 130/80 - 15 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.90 ccm (14,87 cubic inches) |
| Power: | 22.50 HP (16,32 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 128.0 km/h (79,10 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.50 litres (2,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 148.8 kg (326,36 pounds) |
| Length: | 1985 mm (77,71 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |