The Peugeot Ludix 2 50 Elegance is a 2 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.90 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.88 HP (2.8 kW and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a critical factor. The Peugeot Ludix 2 50 Elegance features a 5.80 litres (1,52 gallons) fuel tank, delivering consistent efficiency on the road.
Regular maintenance is essential to keep your Peugeot Ludix 2 50 Elegance in top condition. Essential service parts include fuel filters. With the right parts, your Ludix 2 50 Elegance can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Peugeot Ludix 2 50 Elegance Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 80/80 - 14 and the Rear Tyre size is 80/80 - 14 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 3.88 HP (2.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.80 litres (1,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 106.0 kg (232,53 pounds) |
| Length: | 1650 mm (64,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |