The Skyteam ST250 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 223.00 ccm (13,54 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 7500 RPM, 16.50 Nm (1,69 kgf-m or 12,14 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is an essential feature. The Skyteam ST250 includes a 7.00 litres (1,84 gallons) fuel tank, providing good performance for your adventures.
Proper upkeep is essential to keep your Skyteam ST250 running smoothly. Regular replacement items involve drive chains. Through proper maintenance, your ST250 will sustain great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Skyteam ST250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 10 and the Rear Tyre size is 120/90 - 10 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 223.00 ccm (13,54 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 16.50 Nm (1,69 kgf-m or 12,14 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.00 litres (1,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 123.0 kg (269,84 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |