The Yamaha Virago XV 535 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 535.00 ccm (32,49 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 42.00 HP (30.7 kW, 34.00 Nm (3.5 kgf-m or 25.1 ft.lbs and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
When out on the road, the fuel capacity is a critical factor. The Yamaha Virago XV 535 is fitted with a 8.60 litres (2,26 gallons) fuel tank and uses a OHC fuel injection system, offering efficient efficiency during your journeys.
Preventative care is necessary to keep your Yamaha Virago XV 535 running smoothly. Essential service parts involve drive chains. With regular servicing, your Virago XV 535 will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha Virago XV 535 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00S - 19 and the Rear Tyre size is 140/90 - 15 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 535.00 ccm (32,49 cubic inches) |
| Power: | 42.00 HP (30.7 kW |
| Torque: | 34.00 Nm (3.5 kgf-m or 25.1 ft.lbs |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.60 litres (2,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1987 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | 2210 mm (86,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |